МЕТОДИЧНА РОРОБКА УРОКУ З ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ
Тема розділу: Передумови Другої світової війни.
Тема уроку: Спроби перегляду Версальсько-Вашингтонської системи міжнародних договорів. СРСР у системі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни.
Мета уроку:
- навчальна – сформувати у здобувачів освіти уявлення про міжнародну обстановку напередодні Другої світової війни; з’ясувати причини підписання радянсько-німецького договору про ненапад; розглянути політику умиротворення та дати оцінку її наслідкам.
- розвивальна – розвивати аналітичне мислення, уміння порівнювати, пояснювати, критично оцінювати історичні факти, удосконалювати навички роботи з різними типами історичних джерел.
- виховна – на основі поєднання розвитку інтелектуальних здібностей, дослідницьких навичок і творчого потенціалу формувати активну та творчу особистість; сприяти становленню свідомого та критично мислячого громадянина.
Очікувані результати: здобувачі освіти оперують понятійним та хронологічним матеріалом з теми; порівнюють політику Японії, Німеччини та Італії з політикою Англії та Франції; можуть дати оцінку наслідкам таємних договорів між Німеччиною та СРСР.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: «політика умиротворення», аншлюс, система колективної безпеки, «Мюнхенська змова», Комінтерн, «пакт Молотова-Ріббентропа».
Методи та прийоми проведення: мозковий штурм, евристична бесіда, робота з історичними документами, аналіз джерел, самостійна робота.
Дидактичне та матеріально-технічне забезпечення: мультимедійне обладнання; презентація та відеоматеріали до уроку; підручник; роздатковий матеріал (фрагменти історичних документів, картки із завданнями), атлас із всесвітньої історії за 10 клас.
Міжпредметні зв’язки: історія України («Західноукраїнські землі у складі Чехословаччини», «Карпатська Україна», «Україна в міжнародній політиці напередодні Другої світової війни»), Людина і світ («Конфлікти», «Демократія», «Політичні інститути та процеси»), Громадянська освіта («Співпраця в Європі і світі», «Міжнародні відносини та міжнародне право»), Зарубіжна література («Бертольт Брехт. «Матінка Кураж та її діти»»), українська література («Література письменників-емігрантів. «Празька школа» української поезії та її представники»).
Основні дати: 6 листопада 1937 р. – утворення блоку «Вісі Берлін-Рим-Токіо», 12 березня 1938 р. – аншлюс Австрії, 30 вересня 1938 р. – «Мюнхенська змова», 23 серпня 1939 р. – пакт Молотова-Ріббентропа.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина (1 хв.).
- Перевірка наявності учнів, їх готовність до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності (2 хв.).
- Бесіда.
Ми вже розглянули з вами розвиток країн Європи, Азії та Америки в міжвоєнний період. Основними проблемами, з якими зіштовхнулися уряди країн цих регіонів, були: подолання наслідків Першої світової війни (політичні, економічні, психологічні) та вихід з кризи, яка вразила світ у 1929 р. Однак, вже в 30-х рр. ХХ ст. світ поступово починає скочуватися до нової, ще страшнішої війни. Суперечності між країнами посилюють міжнародну напругу і призводять до виникнення військових конфліктів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь учнів (3 хв.).
- Вправа «Мозковий штурм».
- Коли була створена Версальсько-Вашингтонська система міжнародних відносин ?
- Які нові країни виникли після Першої світової війни ?
- Які країни не були задоволені Версальською системою?
- Які обмеження були накладені на Німеччину Версальским договором?
- Яку зовнішню політику в міжвоєнний період проводили США?
- Яке місце в цій системі займала Радянська Росія?
IV. Оголошення теми, мети та плану уроку (2 хв.).
- На сьогоднішньому уроці ми розглянемо виникнення вогнищ нової світової війни в 30-х рр., проаналізуємо спроби перешкодити розгортанню нової світової війни, а також спробуємо з’ясувати причини їхньої невдачі.
- Постановка проблемного питання до уроку: «Чи була неминучою
Друга світова війна ?».
V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу (60 хв.).
Розповідь з елементами демонстрації.
1. Виникнення вогнищ війни на Далекому Сході, в Європі та Африці. Формування блоку «Вісь Берлін-Рим-Токіо».
- Робота в групах із підручником
- 1 група Опрацюйте пункт підручника 1. Перегляд Версальської системи (с. 150);
- 2 група Опрацюйте пункт підручника 8. Аншлюс Австрії (с. 152-153). Проаналізуйте отриманий додатково документ;
- 3 група Опрацюйте пункт підручника 2. Експансія Італії (с. 150);
- 4 група Опрацюйте пункт підручника 4. Неефективність діяльності Ліги Націй (с. 151);
- 5 група Опрацюйте пункт підручника 3. Початок японської агресії (с. 150-151); Проаналізуйте отриманий додатково документ.
- 6 група Опрацюйте пункт підручника 5. Напад Японії на Китай (с. 137).
- Перегляд та аналіз відеохроніки (аншлюс Австрії).
Що ви бачите на кадрах?
Як австрійці зустрічають німецькі війська?
Чому саме така реакція ?
- Розповідь викладача (формування блоку «Вісь Берлін-Рим-Токіо»).
2. Політика умиротворення агресора. Мюнхенська змова.
- Самостійна робота (політика умиротворення та її альтернатива).
- Перегляд та аналіз відеохроніки («Мюнхенська змова»).
Слідом за Німеччиною свої претензії до Чехословаччини висунули Польща та Угорщина. Перша отримала Тишенську Сілезію, а Угорщина – південні регіони Словаччини та Підкарпатську Україну. В березні 1939 р. Чехословаччину захопили повністю.
- Аналіз карикатури (на розчленування Чехословаччини).
3. СРСР в системі міжнародних відносин.
- Розповідь викладача (зовнішньополітична доктрина СРСР).
2 березня 1919 р. – створено Комінтерн. Головна мета цієї організації – підтримка компартій та підготовка світової революції.
Країни Заходу вбачали в СРСР серйозну загрозу. Був створений санітарний кордон. СРСР опинився в ізоляції. Радянське керівництво було змушене переглянути свою політику.
СРСР у 1924–1925 рр. був визнаний Великою Британією, Францією, Японією та іншими країнами. СРСР налагодив стосунки і з Німеччиною й уклав з нею в 1925–1926 рр. торгову угоду і договір про ненапад. В 1934 р. СРСР прийняли до Ліги Націй.
Після приходу нацистів до влади відносини з Німеччиною погіршилися. Спроби створити систему колективної безпеки.
- Робота з документами (пакт Молотова-Ріббентропа).
- Запитання до документа:
- Суть самого пакту, що він передбачав ?
- Зміст таємного протоколу, що він передбачав ?
- Чому він був таємним ?
- Хто найбільше виграв він підписання цього договору: Німеччина, чи СРСР?
VI. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу (7 хв.).
- Тести.
VIІ. Підбиття підсумків уроку (4 хв.).
- Евристична бесіда (відповідь на питання «Чи була неминучою Друга світова війна?»).
VIIІ. Оголошення домашнього завдання (1 хв.).
- Опрацювати § 27 підручника.
- Виписати періодизацію та причини Другої світової війни.
Література:
- Щупак І.Я. Всесвітня історія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. загал. серед. освіти / І.Я. Щупак. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 208 с.
- Гісем О.В. Всесвітня історія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. загал. серед. освіти / О.В. Гісем, О.О. Мартинюк. – Харків: Вид-во «Ранок», 2018. – 176 с.
- Скирда І.М. Всесвітня історія у визначеннях, таблицях і схемах. 10-11 кл. / І. М. Скирда. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 128 с.
- Скирда І. М., Токарева А. М. Всесвітня історія. 6-11 класи. Документи. Матеріали. [Електронний ресурсhttps://history.vn.ua/pidruchniki/world-history-documents-materials-6-11-classes/
- Гобсбаум Е. Вік екстремізму: Коротка історія ХХ віку, 1914-1991. / З англ. пер. О. Мокровольский. – К.: Вид. дім «Альтернативи», 2001. – 544 с.
- Киссенджер Г. Дипломатия. Пер. с англ. В. В. Львова / Послесл. Г. А. Арбатова / Г. Киссенджер. – М., Ладомир , 1997. – 848 с.
Завантажити
