Компетентнісно-інтегративний підхід у навчанні  майбутніх фахівців з дизайну середовища художньому проектуванню

Підготовка сучасного фахівця здійснюється через формування професійної компетентності, складовою якої є фахова компетентність. Реалізація підготовки  повинна здійснюватися через проєктне та інтегроване навчання. Інтеграція – це взаємозв’язок профілюючих дисциплін таких як рисунок, живопис та композиція; історія мистецтв, художнє та комп’ютерне проєктування. Інтеграційний підхід для формування професійних компетентностей дизайнера є особливо значимим при підготовці молодших спеціалістів за спеціальністю «дизайн».

Актуальність методики полягає в глибокому й всебічному розумінні теми та спричиняє інноваційному типу діяльності навчального закладу.

Запропоновано інтегративне навчання на прикладі заняття з художнього проєктування.  Під час підготовки до означеного заняття здобувачами освіти була проведена науково-дослідна робота, яка є невід’ємним компонентом підготовки майбутніх висококваліфікованих фахівців, здатних до постійного саморозвитку та самовдосконалення.

Тема

Дисципліни:        Стильове рішення об’єкту дизайну. Завдання: проект інтер’єру арт-студії.

Тема заняття:    Практична робота по створенню інтер’єру арт-студії з власного ескізного проекту (клаузури) за допомогою тривимірних графічних редакторів.

Мета заняття:    Створити фрагмент інтер’єру з власного ескізного проєкту за допомогою тривимірних графічних редакторів, використовуючи знання набуті за курс навчання з комп’ютерного проєктування.

Тип заняття:      Інтегрований урок

Обладнання:    Ескізні проєкти (клаузури здобувачів освіти), комп’ютери або ноутбуки, програмне забезпечення.

План  заняття:

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.

ІІІ. Аналіз ескізних проєктів.

ІV. Важливі поняття про роботу в програмі 3Д-МАХ.

V. Виконання практичної роботи.

VІ. Огляд і колективна оцінка робіт, виконаних на уроці.

VІІ. Оголошення змісту домашнього завдання.

Хід заняття:

І. Організаційний момент.

 ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.

Метою заняття є створення фрагменту інтер’єру арт-студії з власного ескізного проєкту за допомогою використання тривимірних графічних редакторів, використовуючи знання набуті за курс навчання з комп’ютерного проєктування.

ІІІ. Аналіз ескізних проєктів.

 Під час розроблення клаузур була поставлена мета – домогтися художнього образу та функціональності інтер’єру.

Отримавши необхідні знання зі стилістики та побудови зображення, здобувачі освіти відтворили проєктне рішення інтер’єру. Під час створення клаузури врахували художній образ, який відтворили через конкретну тематику, конструкцію приміщення, обладнання. В інтер’єрі задіяно різного роду графічні підсилювачі образу, об’ємно-просторові конструкції, які несуть і функціональне призначення і підкреслюють виразність інтер’єру. Під час  проєктуванні задіяні одні з найважливіших засобів створення функціональної та емоційної атмосфери – колір і світло. Це засоби, які вносять в інтер’єр не тільки настрій, а й сприяють його виразності. Кожен ескізний проєкт інтер’єру несе ексклюзивний характер, який підкреслює творчу індивідуальність майбутнього фахівця.

У процесі виконання клаузур (на попередніх уроках з художнього проектування) проведено індивідуалізоване навчання, при якому акцентується увага на потенціалі кожного учасника навчального процесу.

Актуалізація пізнавальної діяльності здобувачів освіти.

  • Які завдання композиції в дизайні?
  • Охарактеризуйте цілісність і композиційну єдність у дизайні.
  • Назвіть стадії дизайнерської пропозиції та її рішення.
  • Охарактеризуйте стадію розробки проєкту.
  • В чому перевага форескізів?

ІV.  Важливі поняття про роботу в програмі 3Д-МАХ.

         Базуючись на знання, отримані на комп’ютерному проєктуванні, інтер’єр можна відтворити за допомогою програми 3Д-МАХ.

Ось лише декілька варіантів, що забезпечені програмою 3Д-МАХ при створенні окремих зображень:

– моделювання геометричної форми тривимірних об’єктів – від найпростіших (кулі, циліндра, паралелепіпеда та ін.) до таких складних по формі об’єктів як тіла тварин, дерева або поверхні води;

– імітація фактури матеріалів об’єктів, таких як блиск, матовість, прозорість, дзеркальне відображення, світлові промені; атмосферних явищ таких як туман; природних явищ, таких як сніг, полум’я або дим;

– імітація освітлення тривимірної сцени для різних умов, від глибокого космосу до яскравого сонячного дня і візуалізація об’єктів на реальному фотографічному фоні з тінями;

– відтворення практично всіх параметрів об’єктів: їх форми, розмірів, просторового розташування, кольору і характеристик матеріалів.

Розглядаючи питання про створений ескізний проєкт, робимо аналіз об’ємно-просторового рішення інтер’єру, а саме:

– конструкції приміщення, де визначається характер приміщення за      його основними параметрами: висоті, довжині, ширині.;

– будівельні й оздоблювані матеріали, які плануються застосувати при оздоблюванні інтер’єру, їх кількість, фактура;

– обладнання: столи, стільці, меблі, світильники і джерела освітлення, їх геометрія, складність, основні об’ємні форми, що їх утворюють, а також їх кількість;

– джерела освітлення:  направлене, цільове, штучне, природне;

– архітектурні й художні засоби оздоблення інтер’єру: решітки, їх складність, світильники настільні, приховані в малих архітектурних і декоративних формах.

 V. Виконання практичної роботи.

На основі аналізу об’ємно-просторового рішення інтер’єру, здобувачі освіти складають план-схему послідовності виконання практичної роботи зі створення інтер’єру з основними розділами інтерфейсу програми 3Д МАХ, які будуть задіяні.

1. Конструкція приміщення: підлоги, стіни, віконні і дверні отвори, ніші.

Інтерфейс: вікна проекцій, контрольна панель, стандартні примітиви. Світок параметри, сигменти, кнопки управління команд з вікнами проекцій, контекстне меню вікон проекцій.

2. Віконні  і дверні отвори, ніші.

Інтерфейс: вікна проекцій, контрольна панель, стандартні примітиви, вікна, двері, сходинки, логічні операції із застосуванням оперландів. Контекстне меню згладжування + хітлайни, загострені передні частини.

3. Будівельні і оздоблювані матеріали.

Інтерфейс: меню, матеріали, редактор матеріалів, браузер матеріалів. Текстурні карти матеріалів.

4. Обладнання.

Інтерфейс: контрольна панель, стандартні примітиви, сплайнові форми, модифікатори, редакція сіток, редакція полігонів, редактор матеріалів, браузер матеріалів, текстурні карти, файли в яких містяться матеріали.

5. Архітектурні і художні засоби оздоблення.

Інтерфейс: контрольна панель, сплайни, лофтінгові операції, модифікатори, редактор матеріалів, текстурні карти.

Після складання план-схеми виконання проекту здобувачі освіти відкривають інтерфейс програми 3Д МАХ і створюють зображення на екрані монітору відповідно плану-схеми.

VІ. Огляд і колективна оцінка робіт,  виконаних на занятті.

Після завершення роботи в програмі учасники навчального процесу виконують візуалізацію проєкту на повний екран монітору і представляють свою роботу для оцінювання. Викладач аналізує кожну роботу та  вказує,  що потрібно доопрацювати.

VІІ. Оголошення змісту домашнього завдання.

До наступного заняття доопрацювати проєктне рішення інтер’єру арт-студії.

Варто зауважити, що проведення таких видів занять як інтегрований урок, психологічно й методично допомагає здобувачам художньої освіти опанувати навчальний матеріал за професійним спрямуванням. Також такі методи проведення занять формують у викладачів критичне ставлення до змісту предметів, які викладаються, з точки зору можливості їх інтеграції.

 Компетентнісно-інтегративний підхід при викладанні дисципліни «художнє проектування» сприяє оптимізації освітнього процесу, підвищує зацікавленість майбутніх дизайнерів і розширює можливості для їх творчого самовираження і самовдосконалення.